Apteczka wykorzystywana w zakładzie

 

Pierwsza pomoc jest tematem znanym dla każdego, bo przecież już w szkole podstawowej każdy z nas przechodził kurs pierwszej pomocy. Tam większość z nas nauczyła się wykorzystywać apteczkę do opatrywania ran, lub ratowania życia innym.

Co zawierają apteczki zakładowe?

apteczka do zakładuW domu, w pracy, a nawet w drodze do niej, najczęściej dochodzi do wypadków, ponieważ tak spędzamy statystycznie najwięcej czasu. Przy małych ranach, czy otarciach, wystarczy użyć wody utlenionej i plastrów, natomiast przy poważniejszych wypadkach, konieczne jest użycie bardziej specjalistycznych artykułów, jakie mogą się znaleźć w apteczce. Przepisy nakazują pracodawcy wyposażenie firmy w apteczkę, ale nic nie mówią na temat jej wkładu, dlatego to od szefa zależy, co się w niej znajdzie. Apteczka do zakładu powinna być szczelnie zamknięta, aby nie dostały się do środka kurz, pył, czy różne zanieczyszczenia, ponieważ jej wkład musi być sterylnie czysty. Na pewno wkład apteczki musi być wyposażony w spory zapas jednorazowych plastrów, kompresów, czy bandaży. Dobrze jeżeli się w nim znajdzie trójkątna chusta, nożyczki i jednorazowe rękawiczki. W poważniejszych sytuacjach, kiedy trzeba będzie wykonać sztuczne oddychanie poszkodowanej osobie, przydadzą się jednorazowe ustniki, które wystarczy przyłożyć do ust ofiary i wykonać odpowiednią ilość wdechów. Do odkażania ran, w apteczce zakładowej najczęściej się znajdują specjalne chusteczki nasączone czystym alkoholem, którymi łatwo odkazić ranę. W zakładzie przydaje się też koc ratowniczy.

Im więcej elementów będzie zawierała apteczka, tym lepiej, bo w razie wypadku będziemy lepiej przygotowani na niesienie pomocy. Apteczki kupimy w sklepach medycznych, albo w dużych hipermarketach. Najtańsza apteczka kosztuje zaledwie piętnaście złotych.