Bezpieczna odzież do pracy

 

Odzież ochronna i robocza, to rodzaje ubrań, które powinny być odpowiednio przystosowane, do rodzaju wykonywanego zawodu. Jeśli spełniają one wszelkie normy, to pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszelkie komponenty tego stroju swoim pracownikom. Wszelkie branże, gdzie wykonywane są prace fizyczne szczególnie muszą zadbać, o właściwe wyposażenie swojego pracownika.

Strój odpowiedni do pracy

Odzież roboczaZa wydanie stroju, który spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i to bezpieczeństwo zapewnia, jest odpowiedzialny pracodawca. Powinno być to dla niego priorytetem, jeśli już decyduje się na prowadzenie tego typu działalności. Odzież robocza to odzież używana na stanowiskach pracy, która jest odpowiednio przystosowana względem wykonywanych obowiązków. Wszystkie przepisy BHP określają kiedy i jaka odzież jest wymagana. Zazwyczaj noszona jest przy pracy przy maszynach, jednak używają jej też robotnicy drogowi, budowlańcy, analitycy, a nawet kontrolerzy jakości żywności. W każdej z tych branż występuje bowiem ryzyko wystąpienia różnych urazów, a noszony strój ma za zadanie to ryzyko zmniejszać. W jego skład wchodzą miedzy innymi buty, spodnie, gogle, okulary, kask i odpowiednia bluza. Noszenie takiej odzieży, powinno dawać pracownikowi komfort noszenia, a także poczucie bezpieczeństwa. Jej wykonanie jest solidne, a do produkcji używane są materiały najwyższej jakości, odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne. Odzież robocza powinna zabezpieczać przed otarciami, a także innymi poważniejszymi urazami. Jej powierzchnia musi być odporna na wysokie temperatury. Ważne jest aby nie ograniczała i krępowała naszych ruchów. W jej głównym składzie powinna pojawić się bawełna.

Czynników przed którymi powinna nas chronić odzież ochronna, jest oczywiście o wiele więcej. Jej przeznaczenie zastosowania jest wszechstronne, a jej wybór powinien być kierowany branżą, w jakiej pracownicy będą jej używać oraz efektywność i trwałość. Dopiero ostatnim czynnikiem powinna być cena, pamiętajmy bezpieczeństwo przede wszystkim.