Doświadczony Scrum Master

Szef poprosił mnie, żeby od teraz wszystkie kwestie projektowe kierować bezpośrednio do naszego Scrum Mastera, którego zresztą niedawno przyjęliśmy do firmy. Nie wiedziałem za bardzo, jakie ma zadanie u nas w firmie, dlatego trudno było mi określić, z jakimi tematami mam do niego przychodzić, aby oszczędzać jego czas na najważniejsze rzeczy.

Scrum dla firm

Professional Scrum MasterStwierdziłem, że doświadczony Scrum Master na pewno jest swojego rodzaju liderem projektu oraz osobą, która pomaga wszystkim pracownikom w każdych kwestiach. Postanowiłem więc porozmawiać z nim i dokładnie określić pracę, jaka będzie wykonywana od momentu, jak przejął on stanowisko związane z wykorzystywaniem metodologii Scrum. Okazało się, że nasz nowy Scrum Master wykorzystuje nowoczesne techniki zarządzania projektami, których nauczył się na samym początku poprzez specjalistyczną literaturę, a później nabywał wiedzę w zagranicznych firmach. To bowiem z zachodu przyszła moda na metodologię Scrum, która do dzisiaj na dobre rozgościła się w Polsce i można ją wykorzystywać przy wielu okazjach. Professional Scrum Master to osoba na tyle doświadczona, że bez problemu można jej powierzyć nawet najbardziej angażujące projekty, za które odpowiadają pracownicy. Nie posiada ona stricte umiejętności technicznych, takich jak programowanie, które w naszej firmie było bardzo istotne, ale za to podchodzi do każdego projektu jako osoba z zewnątrz, która przygląda się temu, co jeszcze może być do zrobienia i co trzeba poprawić.

Dzięki takiej osobie, jak Scrum Master z wieloletnim wykształceniem oraz wiedzą stwierdziliśmy, że teraz zarządzanie projektami jest niezwykle proste. Również nasz szef zauważył, że znacznie szybciej oddajemy projekty do akceptacji klientów, co wpływa także na naszą efektywność.