Elementy systemu grzewczego: grzejniki, podłoga, nadmuch i inne

W zakładaniu instalacji grzewczej bardzo ważny jest wybór systemu ogrzewania. Obecnie korzysta się nie tylko z grzejników, ale również innych elementów systemu grzewczego. Może to być nawet podłoga, ściana lub nadmuch. Bardzo często wykonywane jest ogrzewanie tradycyjne.

Budowa tradycyjnego ogrzewania: kocioł plus instalacja stalowa

instalacje co zakładane w bydgoszczyWynika to przede wszystkim z niskich kosztów instalacji takiego ogrzewania. W skład ogrzewania tradycyjnego wchodzi kocioł na paliwo stałe, ale również instalacja stalowa (koniecznie gwintowana) oraz grzejniki, które umieszczane są w konkretnych pomieszczeniach. Droższe jest ogrzewanie, którego działanie oparte jest na zastosowaniu pomp ciepła oraz instalacji ściennych i podłogowych. Tu materiałem stosowanym w obudowie jest miedź. Takie instalacje co zakładane w bydgoszczy są coraz częstsze. W tego typu ogrzewaniach nie stosuje się tylko kotłów wykorzystujących paliwo stałe, ale częściej kotły gazowe czy olejowe. Jeśli chodzi o kotły na paliwo stałe, to klienci wybierają najczęściej kotły „na wszystko”, czyli takie w których można palić zarówno węglem kamiennym jak i drewnem. Każdy system grzewczy można dodatkowo wspomagać. Obecnie korzysta się ze źródeł energii odnawialnej. Wspomaganie może mieć postać kolektorów słonecznych. Koszty takiej inwestycji są naprawdę zróżnicowane. Można założyć instalację centralnego ogrzewania za kilka tysięcy, ale i za kilkadziesiąt tysięcy.

Centrum każdej instalacji jest kocioł. To w nim spalane są źródła ciepła. W tradycyjnym systemie ciepło ogrzewa wodę, która systemem rur trafia do grzejników w pomieszczeniach. Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe, to na pewno jest to rozwiązanie tanie, które nie wymaga gromadzenia opału. Ogrzewanie gazowe jest też wygodniejsze i nie prowadzi do zanieczyszczenia środowiska. Jak widać, możliwości jest wiele.