Dlaczego warto badać odczyn gleby ?

Na prawidłowy wzrost i rozwój roślin wpływa stan gleby. W zależności od jej odczynu może być konieczne jej odkwaszenie, zakwaszenie. Wtedy mamy pewność, że podłoże spełnia wymagania zasadzonych roślin. W tym celu trzeba wykonać pomiar pH gleby. Jest to prosta czynność, którą możemy wykonać samodzielnie.

Proces badania odczynu gleby

badanie odczynu glebyPoziom pH oceniany jest na powstanie skali od 1 do 14. W przypadku, kiedy wskaźnik nie przekracza 7, ziemia ma odczyn kwaśny. Jeśli waha się około 7,ma odczyn obojętny. Po przekroczenie wartości 7, podłoże w ogrodzenie ma odczyn zasadowy. Aby badanie odczynu gleby było jak najbardziej prawidłowe, należy pobrać próbki z kilku miejsc. Tego typu działania są szczególnie polecane przed zasadzeniem roślin. Pod wpływem uprawy roślin, odczyn pH ziemi może ulec zmianie. Najprostszym sposobem na zbadanie odczynu pH jest użycie papieru lakmusowego. Taki produkt można zakupić w aptece. Próbkę ziemi ogrodowej należy wsypać do szklanego naczynia i zalać wodą destylowaną. Następnie w powstałym roztworze należy zanurzyć papierek lakmusowy. Po około 30 sekundach powinien zmienić kolor. Trzeba go porównać z załączoną skalą. Inną metodą do sprawdzenia stanu ziemi jest wykorzystanie kwasomierza gleby. Taki prosty w obsłudze sprzęt można kupić w sklepie ogrodniczym. Jest to produkt wielokrotnego użytku. Posiada płytki ceramiczne z rynienką. Do takiej rynienki pobiera się odrobinę ziemi, którą należy zalać odpowiednim płynem. Po kilku minutach można odczytać wynik, analizują kolor z umieszczoną barwną skalą.

Dzięki tym badaniom możemy zastosować potrzebne roślinom nawozy lub odżywki.Nie trzeba być profesjonalnym ogrodnikiem,aby zadbać o stan ziemi w ogrodzie. Warto systematycznie spulchniać glebę za pomocą glebogryzarki.Takie narzędzie  sprawdzi się w każdym ogrodzie bez względu na jego wielkość. Obsługa tego sprzętu jest bardzo prosta.