Do czego służą grodzice?

 

Grodzice swoje zastosowanie odnajdują zwykle w przypadku zabezpieczeń uskoku terenu oraz zabezpieczeń wykopu przed napływem wody gruntowej. Zwykle ścianki budowane są poprzez wbijanie brusów w grunt. Możemy je podzielić na budowle stałe oraz tymczasowe z użyciem grodzic Larsena bądź Kruppa.

Miejsce zastosowania grodzic

grodziceŚcianki Larsena charakteryzują się jednym rodzajem profili, które są układane naprzemiennie w przeciwnych kierunkach. W przypadku ścianek Kruppa z kolei oprócz podstawowego profilu występuje również mniejszy, który zamyka zamek łączący sąsiednie grodzice w ściance. Jeżeli chodzi o grodzice mogą one być śmiało wykorzystywane do zabezpieczania wykopów w przypadku gruntów nawodnionych oraz w budownictwie hydrotechnicznym. Ponadto możemy się z nimi spotkać w budownictwie kubaturowym, na przykład podczas prac przy podziemnych kondygnacjach budynków wysokościowych. Są one również bardzo chętnie wykorzystywane w przypadku remontów dróg. Spotkamy je przy zabezpieczaniu skarp i osuwisk, a także wzdłuż dróg, nasypów kolejowych czy wałów ziemnych. Dzięki swojej konstrukcji są one stosunkowo łatwo oraz szybko montowane jak i demontowane. Zwykle możemy spotkać się z grodzicami stalowymi, jednak swoje zastosowanie odnajdą również te wykonane z plastiku. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie ulegają korozji, a ponadto są niezwykle szczelne. Wszystkie grodzice różnią się między sobą przede wszystkim długością. Osiągają one od 6 do nawet 30 metrów.

Decydując się na wybór grodzic powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Najważniejszym z nich jest rodzaj gruntu na którym chcemy przeprowadzić prace budowlane. Niezwykle istotna jest również sama głębokość planowanego wykopu. Nie zapominajmy również, że bardzo często do montażu grodzic potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, w który warto się zaopatrzyć.