Koza grzewcza, czyli piec wspomagający ogrzewanie pomieszczeń

Koza grzewcza to rozwiązanie coraz częściej spotykane w domach jednorodzinnych. Zalety kozy są takie same jak zalety zwykłego kominka. Instalacja takiego pieca jest jednak o wiele łatwiejsza. W przypadku instalowania kominka trzeba przeprowadzić spore zmiany w pomieszczeniu.

Podłączenie kozy grzewczej do przewodu kominowego w domu

piec koza z płaszczem wodnymWiąże się to niemalże z generalnym remontem. Z kolei piece typu koza nie wymagają szczególnego remontu. Są to piece wolnostojące, więc tak naprawdę można je postawić w każdym miejscu – ważne, żeby był dostęp do przewodu kominowego, który będzie odprowadzał dym na zewnątrz budynku. Piece kozy wyglądają bardzo podobnie do kominków. Również można obserwować, jak opał pali się w takim piecu, co jest bardzo przyjemne i relaksujące. Dodatkowo piece kozy są lżejsze od kominków. Nie trzeba wiec martwić się o to, czy strop budynku będzie w stanie utrzymać kolejne obciążenie. Taki piec koza z płaszczem wodnym ogrzewa nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje (przez ogrzewanie powietrza), ale również inne pomieszczenia w domu. Wokół pieca montowany jest specjalny płaszcz wodny. W nim znajduje się woda, która w trakcie palenia opału nagrzewa się. Woda jest podłączana do instalacji centralnego ogrzewania. W ten sposób piec koza może wspomagać taką instalację i w domu będzie jeszcze cieplej i przytulniej. Dodatkowym atutem montażu pieców typu koza jest to, że jest to praktycznie czysta robota. Wystarczy ustawić piec w dowolnym miejscu i połączyć go z kominem.

Poza tym warto wspomnieć o tym, że w piecach stosuje się do spalania odnawialne źródło energii, jakim jest drewno. Oczywiście są też piece kozy, w których można palić np. paletami, a nawet brykietem drzewnym czy węglem. Piece mają różne kształty i kolory, są inaczej wykańczane, więc można wybrać coś odpowiedniego do pomieszczenia.