Fotograficzna moda i lustra

Nie wiem czy nadal trwa, ale swego czasu zapanowała w świecie „fotografii portretowej” dziwna moda. Ludzie robili sobie zdjęcia, wykorzystując do tego celu lustra. Oczywiście, żartuję, bo nie były to żadne profesjonalne fotografie, ale raczej próba obejścia problemu nieposiadania osoby, która mogłaby nas sfotografować.

Lustra przydają się do zdjęć

lustroLudzie różne rzeczy wymyślają, aby poradzić sobie z problemem. Na tej samej zasadzie pojawiła się moda na selfie, czyli zdjęcia robione z ręki. I jedne, i drugie zazwyczaj są bardzo słabej jakości, ale ludzie je robią, żeby mieć na przykład zdjęcie na profil społecznościowy. Wydaje mi się, że jest to główny powód robienia tych słabych zdjęć.Jeszcze, żeby wybierali do tego celu inne pomieszczenie niż łazienka i zadbali o odpowiednie tło, ale nie. Z tyłu często widać niesamowity bałagan, leżące na podłodze ciuchy albo na przykład kabiny prysznicowe czy lustra, które też niezbyt estetycznie wyglądają na fotkach. Zresztą, co to ma znaczyć, zaproszenie do kąpieli?Pół biedy, jeżeli za osobą, która robi sobie zdjęcie, znajduje się jakieś ładne szkło Lacobel albo po prostu jednolita tapeta, od razu jakieś lepsze wydaje się to samodzielnie wykonane zdjęcie.Zastanawiam się czy to takie trudne znaleźć osobę do tego zadania, że trzeba uciekać się do takich słabych sposobów.

Można zresztą przecież zainwestować w jakiś zwykły mały statyw i już efekty będą dużo lepsze niż takiego fotografowania na chybił-trafił. Cóż, nie wszystkie pomysły ludzkości można uznać za udane.