Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii

Odnawialne źródła energii zyskują coraz większy udział w rynku energetycznym. Trzeba zwrócić uwagę na to, że tego typu rozwiązania do tej pory były postrzegane jako niezwykle drogie i nieprzystępne cenowo dla przeciętnego użytkownika.

Fotowoltaika jest ekologiczna

fotowoltaikaSytuacja w tym zakresie stopniowo się zmienia i z rok na rok panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej przystępne cenowo. Obniżenie cen związane jest przede wszystkim z zastosowaniem nowych materiałów, doskonaleniem technologii produkcji oraz zwiększeniem skali produkcji u największych producentów, dzięki czemu jednostkowy koszt poszczególnych elementów może być zauważalnie niższy. Dostępne obecnie na rynku moduły fotowoltaiczne są w stanie wytrzymać znacznie więcej godzin pracy, dlatego nie ma konieczności wymieniania ich co kilka lat. Jeżeli zakupione przez nas ogniwa fotowoltaiczne były produkowane w oparciu o najnowsze dostępne technologie to możemy spodziewać się, że będą w stanie funkcjonować bez żadnych przeszkód jeszcze przez bardzo długi czas. W związku z tym możemy założyć, że fotowoltaika to najpopularniejsza metoda pozyskiwania odnawialnej energii w Polsce. Cieszy się ona sporym zainteresowaniem w rejonie większych miast jak Szczecin oraz miejscowości okalających duże ośrodki miejskie. Pewną alternatywą jest również energia wiatrowa, ale ma ona wady, które sprawiają, że wykorzystanie jej w warunkach zabudowy miejskiej jest praktycznie niemożliwe. W związku z tym należy założyć, że to właśnie fotowoltaika będzie w dalszym ciągu utrzymywać swoją przewagę i stopniowo zwiększać swój udział w rynku.

Istnieje możliwość, że dojdzie do jakiegoś przełomu technologicznego na innym gruncie, ale raczej nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.

Więcej o fotowoltaice na stronie http://ozeris.pl