Jak działa oczyszczalnia ścieków?

 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są zespołem wielu urządzeń, które pozwalają usuwać odpady kanalizacyjne oraz zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne. Na początek następuje oddzielenie cząstek stałych od ciekłych, a następnie następuje beztlenowy rozkład ścieków. Dopiero później ścieki oczyszczone są odprowadzane dalej.

Nowoczesne biologiczne oczyszczanie ścieków

biologiczna oczyszczalnia ścieków wielkopolskieBardzo dobrą alternatywą dla zwykłych przydomowych oczyszczalni ścieków jest oczyszczalnia biologiczna. Na polskim rynku jest to dość nowe rozwiązanie i najczęściej stosuje się biologiczne oczyszczalnie w północnych krajach Europy. W biologicznej oczyszczalni ścieków zachodzą procesy tlenowe oraz beztlenowe, które wytwarzają procesy redukcji zawiesin. Dzięki bardzo prostemu systemowi otrzymamy czystą ciecz, którą bardzo łatwo można odprowadzić do wód powierzchniowych, a także gruntu. Na różnego rodzaju gruntach może powstać biologiczna oczyszczalnia ścieków wielkopolskie to województwo, w którym wiele osób zdecydowało się na biologiczne oczyszczalnie ścieków, ponieważ nie wymaga ona dużej przestrzeni do montażu. Przy wyborze odpowiedniej oczyszczalni musimy również wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, na którym będziemy montować oczyszczalnie. Oczyszczalnie biologiczne nie mogą powstawać na terenach, gdzie występuje grząski grunt i takie rozwiązanie najczęściej stosujemy na terenach piaszczystych. Ceny podstawowych oczyszczalni ścieków zaczynają się od 2000 zł.

Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, to najczęściej wynosi to około 1000 zł i płacimy za cały rok zużytego prądu do oczyszczalni. Oczyszczalnie biologiczne są zdecydowanie droższym rozwiązaniem, ponieważ kosztują od 5000 zł w górę, ale wtedy mamy pewność, że eksploatacja takiego urządzenia jest znacznie tańsza i wynosi maksymalnie 300 zł rocznie.