Jak tworzy się nawozy granulowane?

Zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz trudniej osiągnąć satysfakcjonujące uprawy bez stosowania nawozów. Zarówno te naturalne, jak i sztuczne mają swoje wady i zalety. Dlatego też coraz więcej rolników decyduje się na używanie nawozów pochodzenia naturalnego w formie granulowanej.

Przyczyny popularności nawozów granulowanych

nawóz naturalny granulowanyObecnie występujące warunki atmosferyczne bardzo utrudniają osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów upraw. Dlatego też coraz więcej rolników decyduje się na stosowanie nawozów, zarówno tych sztucznych, jak i coraz popularniejszych, naturalnych. Do niedawna dużą część osób rezygnowała z używania nawozów naturalnych, ze względu na trudności z ich wytworzeniem a także trudną aplikację. Na szczęście obecnie dostępny jest nawóz naturalny granulowany, który ma wszystkie zalety nawozów naturalnych w formie tradycyjnej, ale jest pozbawiony takich jego wad jak na przykład ulatniający się nieprzyjemny zapach. Można więc powiedzieć, że nawóz tego typu łączy zalety nawozów sztucznych oraz naturalnych. Nawóz naturalny w formie granulowanej powstaje poprzez wysuszenie tradycyjnego nawozu i jego sprasowanie. Powstałe w ten sposób granulki nie wydzielają żadnych zapachów a ich aplikacja jest bardzo prosta. Taki nawóz można po prostu wysypać na ziemie wokół sadzonek, które chcemy nawozić. To zresztą pozwala na stosowanie tego nawozu również w stosunku do roślin ozdobnych, a nie tylko warzyw. Uwolnienie substancji odżywczych w nawozie następuje zaraz po jego zawilgoceniu.

Dzięki nawozom, możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonujących upraw nawet w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bardzo ważne jest jednak to, jaki typ nawozu wybierzemy. Szczególnie rekomenduje się stosowanie nawozów naturalnych, które są obecnie dostępne w różnych formach.