Kiedy wymienić filtr w samochodzie?

Filtr oleju jest niesamowicie potrzebny w samochodzie i pełni w nim szczególną funkcję. Jest odpowiednią zaporą dla zanieczyszczeń przedzierających się do silnika. Dlatego trzeba kontrolować jego ilość i w danym momencie wymienić filtr na inny, lepszy.

Jaki filtr wybrać?

filtr oleju citroen c3Według wielu producentów pojazdów instalacja nowego filtra powinna zostać wykonana wtedy, kiedy dokonuje się wymiany oleju. Chodzi o to, że zatkany filtr zneutralizuje pozytywne działanie nowego oleju. Dlatego należy o tym szczególnie pamiętać. Wybranie odpowiedniego zależy przede wszystkim od konkretnego samochodu, np. filtr oleju citroen c3 nie może zostać użyty w przypadku mercedesa. Generalnie konieczna wymiana płynu wskazana jest najpóźniej po przejechaniu od 15 do 20 tysięcy kilometrów. Warto wiedzieć przede wszystkim to, że zużycie filtra zależy głównie od tego jakiej jakości jest produkt oraz od konkretnego rodzaju oleju. Dlatego czasami może być tak, że wymiana takiego filtru musi nastąpić nieco szybciej. Teraz w samochodach spotyka się dwa różne rodzaje filtrów. W niektórych pojazdach są one fabrycznie wmontowane w obudowę silnika, a w tym przypadku wymiana musi dotyczyć jedynie wkładu filtra. Jednakże najczęściej spotykane to takie to puszki montowane na obudowie. Dzięki temu właściciel pojazdu ma ułatwione zadanie, co nie zmienia faktu, że aby wymienić taki filtr trzeba zejść pod auto, gdyż znajduje się on u dołu silnika, a nie zawsze w domowych warunkach ma się możliwość dokonania tego. 

Wymiana zarówno pewnych części samochodowych, jak i różnych olei wpływa na ogólne działanie tego sprzętu. Dlatego należy mieć na uwadze to, jak bardzo jest to ważne i nie powinno się tego nigdy zaniedbywać. Zapewnia to przede wszystkim bezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów.