Kolorowe kosze mają zachęcać do czystości

 

W ubiegłym miesiącu rozstrzygnięty został konkurs, przeznaczony dla szkół podstawowych, który miał promować ekologię. Zadaniem dzieci było stworzenie projektu, który można wdrożyć od razu w życie, a który przyczyni się bezpośrednio do ochrony środowiska. Szkoła, która zwyciężyła, postawiła na dbanie o czystość.

Projekt pojemników zwyciężył w konkursie ekologicznym

Pojemniki na śmieciOgólnopolski konkurs ekologiczny, ogłoszony przez Ministerstwo Oświaty, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród szkół podstawowych w całej Polsce. Zgłosiło się blisko sześćset szkół. Zadaniem uczniów było wybranie przedstawicieli wszystkich klas, którzy wspólnie stworzą projekt mający za zadanie wspierać ochronę środowiska. Nagrodą główną był wyjazd wszystkich uczniów do Disneylandu oraz nagroda pieniężna. Zwycięzca został ogłoszony w zeszłym miesiącu. Zwyciężyła szkoła podstawowa z Poznania, której uczniowie wymyślili projekt koszy na śmieci, mających zachęcać do zachowywania czystości. Według ich założenia pojemniki na śmieci mają być swoistymi dziełami sztuki, zaprojektowanymi przez dzieci, które uatrakcyjnią wizerunek miast i spowodują, że już najmłodsi z chęcią będą dbali o czystość. Pojemniki na śmieci mają stanąć przede wszystkim w tych miejscach, w których najbardziej ich brakuje. Są to przede wszystkim okolice lasów podmiejskich i wszelkie miejsca wypoczynku, gdzie zazwyczaj znalezienie kosza na śmieci graniczy z cudem. Kosze mają być wykonane z biodegradowalnych  materiałów, co jest bardzo dużym plusem projektu.

W konkursie ekologicznym zwyciężyła prostota. Projekt kolorowych koszy ulicznych, które przede wszystkim mają zapełnić miejsc, gdzie takich koszów brakuje, tak spodobał się jurorom, że już ogłoszono przetarg na realizacje projektu. Znaleźli się sponsorzy.