Niezawodny silos na paszę

Uprawiając zboża trzeba zmagać się z wieloma trudnościami. Trzeba dobrze rozplanować kolejność upraw, chociażby stosując proste zasady płodozmianu. Zastanowić się, jak zabezpieczyć uprawę przed chwastami, grzybami i owadami. A jeśli pogoda nam dopisze i uda się zebrać dobre zbiory, trzeba przygotować miejsce, gdzie plony będą mogły być przechowywane.

Bardzo szczelne silosy na paszę

szczelne silosy paszoweWielu rolników swój profil gospodarstwa ma nastawiony na hodowlę bydła lub trzody. Taka hodowla wymaga odpowiednich budynków, gdzie zwierzęta będą przetrzymywane oraz innych zabezpieczeń technicznych. Hodowla trzody jest o tyle pewniejsza, że właściwie nie jesteśmy zależni od zmiennej i często kapryśnej pogody. Zwierzętom trzeba jednak zapewnić odpowiednie, optymalne warunki do wzrostu. Trzeba zabezpieczyć je przed chorobami, niezbędna jest odpowiednia współpraca z weterynarzem. Kluczowy jest też sposób odżywiania bydła. Odpowiednio dobrana karma zapewni wszystkie składniki odżywcze i wpłynie pozytywnie na przybieranie masy. Na rynku jest wiele pasz, które różnią się swoją jakością, a co za tym idzie również ceną. Innym aspektem jest sposób przechowywania pokarmu. Najlepsze są szczelne silosy paszowe. Są to wysokie konstrukcje w kształcie walca ze stożkowym zakończeniem u dołu. Na dole znajduje się wylot, który dzięki wykorzystaniu siły grawitacji pozwala odpowiednio dozować paszę ze zbiornika. Silos jest przeznaczony do magazynowania pasz granulowanych i sypkich.

Silosy zbudowane są najczęściej z ocynkowanej blachy, ale również w poliestru zmieszanego z włóknem szklanym. Bardzo ważny jest aspekt szczelności zbiornika. Jeśli do środka dostanie się wilgoć lub woda cały załadunek może się zepsuć i zapchać. A to narazi nas na niepotrzebne straty. Silosy są niezbędne przy hodowli bydła, trzody, czy na fermach drobiu.