Polecana wędka gruntowa

 

Jedną z ciekawszych metod łowienia ryb jest łowienie gruntowe. Jest ono znane w naszym kraju już od dziesięcioleci i uchodzi za bardzo skuteczny sposób łowienia zarówno ryb spokojnego żeru jak również tych drapieżników, które szukają pokarmu przy dnach akwenu czy rzeki. Do takiej metody łowienia stosuje się jednak specjalny sprzęt, o którym chciałbym dziś wspomnieć.

Sprzęt dla miłośników wędkarstwa

sprzęt method feederJuż dawno minęły te czasy gdy do łowienia ryb stosowano prosty kij bambusowy lub leszczynowy oraz spławik z korka. Na dzień dzisiejszy wędkarstwo w dużej mierze opiera się o bardzo skomplikowane techniki łowienia oraz przede wszystkim o sprzęt wędkarski, którego w sklepach jest cała masa. Odłamem łowienia gruntowego jest method feeder. Ta technika łowienia opiera się o karmienie ryb zanętą lub mikropelletem, który znajduje się w specjalnym podajniku. Oprócz tego pokarmu umieszczany jest tam również haczyk z właściwą przynętą, która jest zasysana przez ryby. Jeśli chodzi o sprzęt method feeder wymaga również specjalnej wędki oraz kołowrotka. Wędka musi być wykonana z materiału bardzo mocnego ale zarazem z elastycznym ostatnim elementem zwanym szczytówką. To właśnie ten element sygnalizuje brania ryb. Co do kołowrotka to zaleca się stosowanie kołowrotków o dość dużych rozmiarach. Są one bardzo mocne i mogą pomieścić dużą ilość żyłki czy plecionki stosowanej do łowienia. Wspomnianych podajników w sklepach jest bardzo dużo. Ich wybór nie jest sprawą zbyt łatwą.

Jeśli planujemy łowić w rzekach gdzie jest dość mocny nurt to pamiętajmy o zakupie podajników do method feeder, które będą odpowiednio dociążone. W przypadku łowienia na wodach stojących obciążenie przy podajnikach pełni głównie funkcję odpowiadającą za dalekie rzuty. Oprócz podajników konieczne będzie również zakupienie specjalnych foremek stosowanych do wtłaczania zanęty do podajnika.