Pompa do oczka wodnego – rodzaje

 

Aby nasze oczko wodne prawidłowo funkcjonowało, a w nim organizmy żywe, niezbędnym elementem wyposażenia jest pompa wodna. Jej zadaniem jest tłoczenie wody do filtrów, które ją oczyszczona. Dzięki niej woda jest czysta oraz pozbawiona glonów. Ponadto odpowiednio napowietrzona, zapewnia doskonałe warunki do życia organizmom, które ją zamieszkują.

Wybór pompy do oczka wodnego – czym się kierować?

pompa do oczka wodnegoSam podział pomp wodnych jest taki sam jak w przypadku akwarystyki domowej. Wyróżniamy bowiem pompy wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jak łatwo się domyślić każda z nich ma swoje zalety, które w głównej mierze wynikają z estetyki oraz użyteczności. Tak na przykład pompa wewnętrzna nie psuje przestrzeni dookoła oczka dzięki temu, że znajduje się pod wodą, jednak zajmuje ona przestrzeń w zbiorniku, tym samym zmniejszając miejsce dostępne dla samych rybek. Wybierając pompę powinniśmy jednak kierować się nie tylko kwastami wizualnymi, ale innymi, bardzo ważnymi parametrami. Pierwszym z nich jest wydajność, czyli maksymalna ilość wody jaką pompa do oczka wodnego jest w stanie przepompować w określonym przedziale czasowym. Podawana jest ona zwykle na produkcie w litrach na godzinę. Powinniśmy zatem wybierać odpowiednią wydajność względem pojemności naszego zbiornika. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór pomp do oczka wodnego. Spotkać możemy się z pompą fontannową, która sprawdza się kiedy chcemy także, aby nasze oczko wodne posiadało fontannę. Zwykle posiada ona gąbkę bądź gęstą siatkę, której zadaniem jest zatrzymywanie drobnych zanieczyszczeń. Spotkać możemy się także  z pompą napowietrzającą bądź kaskadową.

Oczko wodne, tak samo jak akwaria znajdujące się w wielu domach wymagają od nas regularnego oraz prawidłowego oczyszczania oraz napowietrzania. To właśnie dzięki tym dwóm elementom jesteśmy w stanie zapewnić optymalne warunki dla życia roślin oraz zwierząt zamieszkujących nasz zbiornik. Nie zapomnijmy również o aspekcie wizualnym jaki daje nam czysta, przejrzysta woda.