Przełącznica i gniazdo rj45

Używając kabli światłowodowych należy również dobrać do nich przełącznicę światłowodową. Może ona się składać z różnej ilości spawów i pól komutacyjnych. Najczęściej będzie ich po dwanaście.

Gniazdo rj45 jest ważnym elementem

gniazdo rj45Należy przemyśleć jaka ilość tych elementów będzie potrzebna. Przełącznica światłowodowa znacznie ułatwia pracę z siecią. Jest ona zamontowana na stojaku, najczęściej o dziewiętnastu calach. Cena takiej przełącznicy to około 200zł. W zależności od rodzaju może być wysuwana lub nie. Takie przełącznice można również spotkać wraz z pełnym wyposażeniem. Znacznie ułatwia to sprawę, gdyż nie trzeba kompletować sprzętu. Gniazdo rj45 keystone to kolejny ważny element przy projektowaniu sieci, tym razem wewnętrznej. Taka sieć chroni dane firmy przed niepożądanym działaniem z zewnątrz. Problem wycieku danych może pojawić się przy korzystaniu w otwartej sieci internet. Kabel skrętka umożliwia budowanie wewnętrznej sieci odpornej na zakłócenia elektromagnetyczne oraz wywoływane przez same kable. Skręcanie kabli powoduje jednak również efekt zawężania pasma. Można wyróżnić skrętki ekranowane i nieekranowane, UDP i STP. Różnią się one pomiędzy sobą ilością kabli podlegających skręcaniu. Kolory, którymi są oznaczone poszczególne kabelki, ułatwiają odpowiednie ich upakowanie do specjalnych gniazd. Kabel światłowodowy z kolei służy do łączenia poszczególnych komórek sieci zewnętrznej.

Taka sieć może posiadać różną topologię, często jest to topologia pierścienia, podwójnego pierścienia, magistrali, gwiazdy. Każde kable mają swoje zastosowanie. Warto zastanowić się jakich rodzajów kabli potrzebujemy.