Tworzywa sztuczne, a środowisko

Wiele mówi się i pisze o tworzywach sztucznych i ich wszechstronności. Prawdą jest, że plastyczność, czyli podatność na obróbkę i stosunkowo niewielkie jej koszty czynią z tej grupy tworzyw bardzo atrakcyjną alternatywę dla surowców naturalnych.

Tworzywa techniczne można spotkać na kazdym kroku

tworzywa techniczneNie sposób jednak uniknąć przy tym dyskusji o ich toksyczności i często zgubnym wpływie na środowisko i nasze zdrowie. Jednak na to zagadnienie trzeba patrzeć z większą rezerwą, ponieważ środowiska obrońców środowiska często przedstawiają problem produkcji i obróbki tworzyw sztucznych w bardzo czarnych kolorach. Nie chodzi tu oczywiście o czynności takie jak proste cięcie tworzyw sztucznych, ale bardziej skomplikowane metody produkcji i obróbki generujące różnego rodzaju odpady. Warto w tym kontekście zawsze zwracać uwagę na potencjalne, a także już realne korzyści płynące z wykorzystania tych materiałów w życiu codziennym. Trwałe tworzywa techniczne są już i tak obecne praktycznie na każdym kroku w cywilizowanej rzeczywistości, w której żyjemy. Może będą to proste gabloty pleksi w aptece niedaleko miejsca, gdzie mieszkasz, a może obudowa i wyświetlacz twojego telefonu, jednak nie możesz zaprzeczyć, że problem wykorzystania sztucznych tworzyw i ich wpływu na środowisko to nie kwestia zero-jedynkowa. Tutaj nie mamy do czynienia z konfliktem czerni z bielą, a raczej różnymi odcieniami szarości. Oczywiście trzeba zauważać, że ryzyko dla nas samych i naszego środowiska istnieje i dążyć do jak największego ograniczenia potencjalnych strat, a w końcu do całkowitego ich wyeliminowania.

Przy tym wszystkim jednak musimy pamiętać o tym, by nie ograniczać zanadto technologicznego postępu, a w tym także rozwoju samego rynku pracy. Groźne opary w atmosferze to problem, ale problemem nie mniejszym może być na przykład bezrobocie.