Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Budując dom czeka nas wiele bardzo ważnych wyborów związanych z poszczególnymi instalacjami w naszym domu. Jednym z takich problemów będzie z pewnością wybór sposobu doprowadzania naszych ścieków, czyli wszystkich brudów produkowanych w domu w postaci ciekłej. Jeśli domu nie da się podłączyć do miejskiej sieci kanalizacyjnej co zdarza się stosunkowo często, będziemy musieli wybrać pomiędzy budową przydomowej oczyszczalni ścieków, albo szamba.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma sens

kanalizaCzasami jesteśmy ograniczeni tylko jedną z tych możliwości, gdyż nie zawsze możemy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, a czasami budowa szamba może okazać się niemożliwa. Kanalizacja wrocław jest kwestią bardzo kłopotliwą w każdym domu, jeśli dom nie jest podłączony do sieci wodociągowej. Nie posiadając takiego przyłącza będziemy skazani na czyszczenie kanalizacji co jakiś czas i wiązać się to będzie z dzwonieniem na Wrocławskie pogotowie kanalizacyjne, które przeprowadzi czyszczenie kanalizacji za pomocą metody WUKO lub tradycyjnie dzięki zastosowaniu spirali. Które rozwiązanie okaże się dla nas bardziej korzystne, szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków? Szambo jest zdecydowanie najtańszą metodą odprowadzania ścieków, jednak jest ono dosyć kłopotliwe. Szambo powinno się bardzo dobrze sprawdzić przede wszystkim w takich domach, w których odprowadza się małą ilość ścieków lub odprowadza się je głównie sezonowo jak na przykład w domkach letniskowych czy w agroturystyce. Wtedy czyszczenie szamba nie będzie zbyt częste i będzie też bardzo małe ryzyko, że szambo nam niespodziewanie wybije co może się wiązać np. z problemami w czasie gdy będziemy organizować przyjęcie dla znajomych czy rodziny. Jeśli chodzi o budowę przydomowej oczyszczalni ścieków to czeka nas wtedy bardzo duży wydatek finansowy, który jednak po kilku latach będzie się nam sukcesywnie zwracał.

Często jednak bywa tak, że budowa takiej oczyszczalni jest niemożliwa, gdy dom jest stosunkowo duży. Jeśli nie mamy domu podpiętego do wodociągów to ciężko jest znaleźć złoty środek na wyjście z tej sytuacji.