Serwisowanie pomp cieplnych Toruń

Pompy ciepła to system, który pozwala zaoszczędzić nawet połowę na rachunkach za ogrzewanie domu. Istnieje kilka rodzajów pomp w zależności skąd pobierają ciepło. I tak wyróżnić można pompy ciepła na powietrze, wodę lub grunt.

Która pompa ciepła jest lepsza?

serwis pomp ciepła toruńNie można jasno określić czy któraś pompa sprawdza się najlepiej. Ich skuteczność zawsze zależy od warunków w danym miejscu, a więc każdy musi indywidualnie zadecydować, która opcja będzie bardziej zadowalająca. Najprościej zawsze zainstalować pompę na powietrze. Jednak paradoksalnie kiedy przychodzą zimne dni i najbardziej potrzebujemy ogrzewania, wtedy pompa przestaje być wydajna. Ogrzewa dom przy pomocy grzałki elektrycznej a nie poprzez ciepło uzyskane z powietrza. Wtedy oszczędność na rachunkach jest niewielka lub nie ma jej wcale. Pompy ciepła korzystające z ciepła wody gruntowej sprawdzają się w naszym klimacie o wiele lepiej. Woda w ziemi podczas zimy ma temperaturę około 10 stopni Celsjusza. To oznacza, że pompa może efektywnie pracować przez cały czas. Serwis pomp ciepła Toruń zajmuje się naprawą i serwisowaniem pomp. Zwłaszcza w przypadku pomp wodnych należy pamiętać o ich odpowiednim czyszczeniu. Czerpana woda często jest zanieczyszczona i wymaga filtrowania. Raz na jakiś czas należy zatem wymienić całą instalację wodną. Trzeci typ pompy i jednocześnie najpopularniejszy to pompa pobierająca energię cieplną z gruntu czyli ziemi. Temperatura ziemi na odpowiedniej głębokości wynosi prawie zawsze około 8 stopni Celsjusza.

Dzięki temu, że ciepłota gruntu jest mało zmienna, zainstalowana pompa przez cały rok może pracować ekonomicznie. Nie ma obawy tak jak w przypadku pomp powietrznych, że temperatura nagle spadnie i pompa będzie miała problemy z działaniem. Pompa gruntowa to najbardziej stabilny system ogrzewania.