Szkolenie z segregacji śmieci – kolory koszy ulicznych

Niedawno zostałam zaproszona na szkolenie z zakresu segregacji śmieci organizowane przez osiedlową spółdzielnię mieszkaniową. Z początku nie chciałam się na nie udać, gdyż przecież w segregacji nie ma nic skomplikowanego.

Jakie kolory mają kosze uliczne i do czego są?

kosz metalowyPojemnik żółty wrzucasz plastik i metal, niebieski papier, zielony szkło, a czarne wszystko inne. Cóż za problem? Jednak moje dzieci bardzo chciały pójść na takowe szkolenie dlatego po ich namowach uległam. Dotychczas myślałam, że o segregacji wiem już wszystko, jednak podczas tego szybkiego kursu zdałam sobie sprawę jak się myliłam. W pierwszym etapie szkolenia została omówiona role segregacji i jej znacznie dla recyklingu, a także dlaczego recykling jest ważny dla naszej planety. Następnie omówiono kolory jakie mają kosze uliczne i co należy do nich wrzucać. Na końcu rozmawialiśmy na temat po co są pojemniki na psie odchody. Przede wszystkim to co mnie najbardziej zaskoczyło to, że kartony po mleku i soku nie wrzuca się w metalowe kosze niebieskie do papieru, a w żółte do plastiku i aluminium. Zdałam sobie sprawę, że od wielu lat popełniam ten błąd. Poza tym zawsze myślałam, że do zielonych koszy ulicznych na szkło wrzucamy wszystko co szklane czyli lustra, szyby, zbite naczynia. Okazało się jednak, że każde szkło poddaje się innemu recyklingowi w związku z tym do tych pojemników wrzuca się tylko czyste butelki szklane przeźroczyste lub kolorowe oraz słoiki oczywiście bez nakrętek.

Następnie rada osiedla apelowała do nas, aby odchody psów wrzucać do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników, gdyż wiele osób wciąż wyrzuca je do odpadów mieszanych.