Agregaty i ich wybór

Zastanawiając się nad wyborem agregatu prądotwórczego np. na działkę, musimy wziąć pod uwagę parę aspektów, jakimi trzeba się kierować przy ich wyborze. Istnieje wiele rodzajów agregatów, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem zasilania. Na jakie inne aspekty trzeba spojrzeć przy kupnie małej elektrowni domowej?

Czym się kierować wybierając agregaty prądotwórcze?

PodstawowyAgregaty gazowe LPGm kryterium wyboru agregatu jest jego moc i sposób zasilania. Istnieją takie, zasilane na przykład ropą naftową oraz agregaty gazowe LPG, które do działania potrzebują gazu z sieci lub propan-butan z butli. Moc do użytku domowego, najlepiej wybrać obliczając powierzchnie i ilość urządzeń, jaką agregat ma zaopatrzyć w energię elektryczną. Do użytku domowego, możemy wybrać agregat o mocy od 0,5 KVA. Ważnym aspektem, jest też mobilność agregatu. Warto zastanowić się, nad wybraniem jego opcji przenośnej, wyposażonej w kółka jezdne, ułatwiające przenoszenie agregatu z miejsca na miejsce. Możemy również, zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które posiada jak np. automatyczne włączanie przy braku energii elektrycznej. Nie musimy wtedy, uruchamiać go ręcznie np. za pomocą linki. Taką funkcję powinien posiadać, gdy chcemy używać go w czasie awarii sieci elektrycznej. Ważnym elementem wyboru agregatu, jest zasilanie urządzeń wymagających prądu trójfazowego. Jeżeli posiadamy je w domu, musimy wybrać taką wersję naszego agregatu.

Wybierając agregat na naszą działkę letniskową, zapewniamy sobie stały dostęp do energii elektrycznej. Ma to znaczenie, w  znacznie oddalonych od sieci elektrycznych miejscach, gdzie często umieszczone są nasze działki wypoczynkowe lub domki letniskowe. Sprawdza się, jako główne lub awaryjne źródło zasilania np. w czasie burzy.