Typy balustrad

Balustradą określa się w architekturze i historii sztuki ażurową ściankę składająca się z tralek osadzonych na cokole i połączonych od góry poręczą. Balustrady wykorzystuje się nie tylko jako ogrodzenia czy ozdobne zabezpieczenie schodów, balkonów czy mostów ale również spotykane są do podziału we wnętrzach kościołów lub pałaców.

Typy balustrad w Katowicach

balustrada ze stali nierdzewnejBalustradę można potraktować jako rodzaj attyki czyli dekoracyjnego zwieńczenia budynku zasłaniającego dach. Materiały jakie są używane do produkcji balustrady to kamień, drewno, metal, szkło albo beton, popularne są również balustrady ze stali nierdzewnej. Najbardziej popularnymi obecnie typami balustrad są balustrady katowice metalowe, bardzo popularne w architekturze poprzedniego ustroju politycznego, wtedy stosowano metalowe balustrady nie tylko na balkonach ale też na klatkach schodowych. Balustrady metalowe są niedrogie również ich konserwacja nie kosztuje wiele, wystarczy je pomalować co kilka lat aby odświeżyć kolor i zabezpieczyć metal przed korozją. Do łask wracają balustrady kute, które są zdecydowanie droższe od zwykłych metalowych balustrad. Robione są one przez zakłady kowalstwa artystycznego dlatego też cena ich jest dosyć spora a czas realizacji projektu zależy od tego jak bardzo skomplikowany jest projekt. Balustrady zrobione z drewna należą do tańszych produktów jednakże ich konserwacja wymaga dosyć dużego nakładu sił i jest czasochłonna. Drewniane balustrady spotykamy w tzw. domach w stylu zakopiańskim, ale również w domach wykonanych z bali czy z drewna oraz domkach letniskowych. Innym rodzajem balustrad jest balustrada wykonana ze szkła, w wersji całkowicie wykonanej ze szkła ale też szkła łączone ze słupkami metalowymi lub słupkami ze stali nierdzewnej.

Szkło wykorzystane do produkcji balustrady jest tzw. szkłem bezpiecznym czyli szkłem laminowanym, dzięki czemu w razie uszkodzenia powierzchni szklanej odłamki trzymają się folii. Rzadziej spotykamy balustrady z kamienia czy z betonu, są one ciężkie i niepraktyczne, mogą wpływać na nośność podłogi.