Wentylatory stolarskie do trocin i ich parametry

W warsztatach stolarskich stałe pozbywanie się trocin i odpadów poprodukcyjnych jest ważne nie tylko dla komfortu pracy, lecz także dla przepisów przeciwpożarowych. Dlatego każdy stolarz, który prowadzi działalność zgodną z dyrektywami unijnymi, powinien posiadać wentylatory, za pomocą których pozbędzie się z najbliższego otoczenia nadmiaru odpadów.

Parametry ergonomicznych wentylatorów do trocin

wentylatory do trocinPierwsze, co zwraca uwagę przy zakupie wentylatora, jest wydajność powietrza w nim. Aby wentylatory do trocin były skuteczne, zalecany jest przedział 800-900 cbm/h. Proporcjonalnie do tego musi być dobrana prędkość przepływu powietrza, która zazwyczaj osiąga około 30 m/s. Wpływa to na ergonomię użytkowania, a także funkcjonalność. Sprzęt z tymi parametrami nie jest problematyczny ani w czyszczeniu, ani w transporcie. Pozostaje jeszcze ważna kwestia wlotu oraz wylotu trocin. Wlot powinien być o wiele węższy, aby w środku wentylatora utworzyło się podciśnienie. Optymalny otwór wlotowy posiada średnicę 100 mm. Miejsce wylotowe może być nawet dwukrotnie większe. Najbardziej zalecana średnica waha się w granicach 150 mm. Za jej pomocą trociny, wióry i odpady drewniane (a nawet z tworzyw sztucznych) nie rozpraszają się w powietrzu. Unika się zapchania wentylatorów w pomieszczeniu, które również są ważnym aspektem. Powracając jednak do tematu wentylatora do trocin, trzeba wspomnieć o optymalnej mocy silnika. Zdecydowanie wystarczy moc 1,1 – 1,5 kw.

Z takim sprzętem możliwe będzie przejście inspekcji dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Ceny wentylatorów dobrej jakości sięgają około tysiąca złotych. Każde stanowisko powinno posiadać swój system odprowadzania odpadów drewnianych. Żywotność wentylatora jest na tyle długa, że warto w niego zainwestować. Sprzęt znacznie poprawia jakość i wygodę pracy.