Właściwa uprawa truskawek

 

Sezonowe owoce są zawsze rozchwytywane przez klientów, bo są najsmaczniejsze i występują tylko przez okres kilku tygodni. Truskawki należą do najpopularniejszych owoców sezonowych w Polsce, a ich zbiory przypadają na okres od maja do końca lipca.

Jak właściwie uprawiać truskawki?

uprawa truskawek nawożenieWiele osób posiadających własne działki, decyduje się na uprawę własnych warzyw i owoców. Z pewnością każdy ogrodnik poradzi sobie z malinami, agrestem, truskawkami, czy marchewką i sałatą. Aby nasze plony były owocne i smaczne, to musimy odpowiednio nawozić glebę, na której one rosną. Jeżeli interesuje nas uprawa truskawek nawożenie będzie konieczne aż trzy razy w roku. Możemy to robić własnym kompostownikiem, albo obornikiem, lub kupować gotowe preparaty do nawożenia. Najpierw wykonuje się je przed posadzeniem sadzonek, aby wzmocnić i wzbogacić glebę. Drugi raz wykonuje się kiedy roślina zaczyna kwitnąć, czyli wczesną wiosną, a ostatni raz należy nawozić po zbiorach owoców. Truskawka jest rośliną, która może wydawać plony przez trzy, cztery lata, a po ich upływie trzeba ją wymienić na nową sadzonkę, ponieważ jej plony są już coraz uboższe. Truskawki możemy uprawiać w ogródku, na działce, a nawet na balkonie. Potrzebują one dużo słońca, umiarkowanej wilgoci i cierpliwości. Plony zbiera się raz w roku, w zależności od odmiany możemy je zrywać od połowy maja aż do końca lipca, lub nawet jeszcze w sierpniu. Odpowiednie nawożenie wpływa na smak i wygląd truskawek, dlatego warto o nie zadbać na początku uprawy.

W sezonie w naszym kraju znajdziemy polskie truskawki na każdym bazarze i placu targowym, a w pozostałych miesiącach w sklepach spożywczych, które je sprowadzają z Hiszpanii. Jednak najlepiej smakują truskawki, które dojrzewały w pełnym słońcu.