Zasada działania suwnicy wewnątrz hali produkcyjnej

Konieczność transportu materiałów pośrednich w obrębie hali produkcyjnej jest niepodważalna. Najlepiej radzą sobie z tym suwnice, które swoim zasięgiem obejmują całą halę lub znaczną jej część. To właśnie suwnice zapewniają wysoką wydajność pracy, oszczędzając czas na przetransportowanie produkowanych elementów i podzespołów do nich w obrębie przestrzeni pracowniczej.

Jak działa suwnica pomostowa?

suwnice pomostoweByć może niektórzy z nas poznali zasadę działania suwnicy już w szkole. Tam przedstawiano podstawowe elementy suwnicy, ale raczej nie zagłębiano się w szczegóły. Wszystkie suwnice pomostowe poruszają się po szynach transportowych umiejscowionych na słupach bocznych sali. Są to ich podstawy nośne, na których opiera się most suwnicy, po którym porusza się wózek transportowy wyposażony w mechanizmy chwytające. Suwnica kojarzy się z typowym dźwigiem i słusznie, gdyż zasada podnoszenia i rodzaje chwytaków są bardzo zbliżone. Z wózka wysuwa się lina do której przymocowany jest mechanizm podnoszący. Nie musi to być hak, może być na przykład chwytak lub inna konstrukcja umożliwiająca podnoszenie elementów, które najczęściej na hali występują. Chwytaki są oczywiście wymienne i można je dostosować do tych elementów, które akurat mamy zamiar podnosić. Taki sposób działania na suwnicy jest podyktowany także względami bezpieczeństwa. Chwytakiem, a także całym przesunięciem suwnicy operuje się współcześnie z pilota zdalnego sterowania.

Operatorzy zatrudnieni przy suwnicy to najczęściej pracownicy, którzy wykonują na hali także inne zajęcia, a suwnicą operują, gdy przychodzi taka potrzeba. W większych halach suwnicą operuje jeden zespół operatorów, którzy posiadają swoją centralną bazę sterowania zlokalizowaną tak, aby widzieć całą halę produkcyjną.