Zastosowanie sody kaustycznej

Zapewne każdy spotkał się w swoim domu z sytuacją, w której rury od zlewu stały się niedrożne. Często nie posiadamy w schowkach odpowiedniego środka i szukamy domowych sposobów. Najbardziej znanym udrażniaczem rur jest soda kaustyczna. Oprócz tego ma również wiele innych zastosowań, które mogą pomóc w różnych sytuacjach domowych.

Wodorotlenek sodu i jego zastosowanie

soda kaustycznaJest to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków, który należy do najsilniejszych zasad. Jest to żrąca substancja, która silnie drażni skórę, oczy i błonę śluzową, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność podczas jego użycia. Ważne jest również jej prawidłowe przechowywanie, najlepiej w szczelnie zamkniętym pojemniku oraz w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Najczęściej soda kaustyczna używana jest w celu udrożnienia rur. Kupimy ją w marketach budowlanych oraz przez internet. Ma postać granulatu lub proszku. Do zatkanej rury wsypuje się zwykle kilka łyżek sody i pozostawia na czas od piętnastu minut do nawet kilku godzin w zależności jak mocno jest ona zatkana. Następnie spłukujemy ją dużą ilością zimnej wody. Należy przy tym uważać, aby się nie opryskać, ponieważ soda w połączeniu z wodą mocno się pieni i wytwarza drażniące opary. Nie można jej używać do instalacji aluminiowych i na powierzchniach ocynkowanych. Wodny roztwór z wodorotlenkiem sody pomoże nam pozbyć się z przedmiotów metalowych i drewnianych starych powłok malarskich i lakierniczych. Pozwoli nam to uniknąć czasochłonnego szlifowania. Soda kaustyczna bardzo dobrze radzi sobie z czyszczeniem powierzchni. Skutecznie usuwa tłuszcze, rozpuszcza białka oraz zabija drobnoustroje co może być pomocne w odkażaniu. Pamiętać należy żeby po zdezynfekowaniu zmyć powierzchnię dużą ilością wody. Oprócz tego możemy jej używać do mycia podjazdów i ścieżek oraz do bielenia drzew.

Ten chemiczny środek jest bardzo przydatny w różnych sytuacjach domowych. Jest idealnym preparatem do odkażania, mycia oraz udrażniania rur. Przy jego użyciu trzeba jednak zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa zakładając rękawice oraz chroniąc oczy i nozdrza przed szkodliwymi oparami. Stosowana w niewielkich ilościach może skutecznie pomóc w wielu awariach.