Zbiornik wodny w zasięgu ręki

Budując samodzielnie oczko wodne w ogrodzie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Sama budowa nie jest skomplikowana, a jeśli mowa o niewielkim zbiorniku, bez problemu poradzimy sobie z niezbędnymi pracami bez konieczności wypożyczania ciężkiego sprzętu. Wystarczy siła własnych mięśni, dobry pomysł i trochę umiejętności, a bez przeszkód stworzymy przyjemne miejsce nad wodą we własnym ogrodzie.

Kluczowe elementy w budowie zbiornika wodnego

folia do zbiorników wodnychKluczową kwestią będzie wybór najlepszego miejsca na zbiornik. Dobrze będzie, jeśli choć częściowo nasze oczko będzie osłonięte od promieni słonecznych, których działanie przyspiesza rozwój glonów, a te z kolei nie stanowią atrakcji dla oka. Ciągłe nagrzewanie się wody będzie zatem skutkować ciągłym bałaganem w zbiorniku. Podobnie będzie w miejscu narażonym na częste opadanie liści do wody. Liście będą gnić i zanieczyszczać przez to wodę. Zatem wybór odpowiedniego miejsca nie jest taki prosty, natomiast kluczowy pod kątem utrzymania właściwych parametrów wody. Drugą ważną rzeczą jest dobrej jakości folia do zbiorników wodnych. Folia ta ma za zadanie zabezpieczyć przed przeciekaniem wody do gruntu, zatem musi być odpowiednio gruba, szczelna i wytrzymała. Nie warto inwestować w słabej jakości materiały, ponieważ może okazać się, że już po dwóch latach będziemy zmuszeni zmieniać izolację. Wysokiej klasy folia do zbiorników wodnych przetrwa w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat, co sprawi, że nie będzie nam zaprzątać głowy przez cały okres użytkowania przez nas zbiornika. Istotną kwestią w utrzymaniu czystości wody, a co za tym idzie, atrakcyjności oczka wodnego, jest jego wielkość. Im mniejszy zbiornik, tym więcej pracy z naszej strony będzie wymagał. Utrzymanie równowagi biologicznej w małym zbiorniku jest trudniejsze i będzie wymagało zastosowania filtracji wody i jej napowietrzania.

Kiedy uda nam się już zbudować własne oczko wodne w ogrodzie, pamiętajmy o jego pielęgnacji. Dobrze jest osłonić taflę wody siatką na kilka tygodni jesienią, aby ograniczyć wpadanie do wody liści. Przed zimą natomiast należy wyjąć urządzenia filtracyjne, porządnie je wyczyścić i przechować aż do wiosny. Pozbywajmy się także zeschłych i obumarłych części roślin, oraz rozsadzajmy te, które tego wymagają.