Zabiegi stomatologiczne wykonywane u dzieci

Każdy powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej raz w roku. Dzieci powinny pojawiać się w gabinecie częściej, a przeglądy należy wykonywać nawet co pół roku. U dzieci problem bolących zębów pojawia się bardzo często. Zęby dziecięce (zwłaszcza zęby mleczne) bardzo szybko się psują.

Leczenie zębów u dzieci – usuwanie płytki nazębnej

Dentysta dla dzieci RzeszówNa szczęście zęby mleczne można spokojnie usuwać, bo po nich wyrosną zęby stałe. O zęby stałe trzeba zatroszczyć się znacznie bardziej, bo utrata takiego zęba wiąże się z tym, że ząb już nie odrośnie, a jedynym rozwiązaniem może być implant stomatologiczny. U dzieci pojawiają się też problemu z kamieniem nazębnym. Płytka nazębna to nic innego jak miliony bakterii, które gromadzą się wokół zęba. Najczęściej płytka nazębna lokalizuje się w obrębie szyjki zębowej. Dentysta dla dzieci Rzeszów z pewnością zajmie się usunięciem takiej płytki. Próchnica bardzo szybko prowadzi do powstawania kawern, czyli dziur w zębie. Stan zapalny przemieszcza się do miazgi zębowej, co powoduje ogromny ból. Każdy ubezpieczony może skorzystać raz w roku z tzw. sanacji jamy ustnej. Jest to usuwanie płytki nazębnej za pomocą ultradźwięków lub wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej polega na myciu zębów po każdym posiłku. Dentysta może nauczyć dziecko, jak dokładnie szczotkować zęby.

Najczęściej popełnianym błędem jest szorowanie zębów. Rodzice powinni przypilnować dzieci, by te myły zęby ruchem wymiatającym a nie szorującym. Szorowanie prowadzi do uszkodzenia szkliwa, przez co zęby stają się nadwrażliwe. Są też ortodonci dziecięcy, którzy zajmują się zakładaniem aparatów nazębnych na zęby stałe u dzieci. Jeśli zęby dziecka rosną krzywo, warto zapisać się na wizytę do ortodonty, który specjalizuje się w leczeniu uzębienia dzieci.